Инструкция на главния прокурор относно действията, които могат да извършват органите на досъдебното производство по отношение на адвокати


 




Прокуратура на РБ

Главен прокурор

№ И 134/11.04.2011 г. София


ПРОКУРАТУРА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


ГЛАВЕН ПРОКУРОР

 

ИНСТРУКЦИЯ


ЗА ДЕЙСТВИЯТА, КОИТО МОГАТ ДА ИЗВЪРШВАТ ОРГАНИТЕ НА ДОСЪДЕБНОТО ПРОИЗВОДСТВО ПО ОТНОШЕНИЕ НА

АДВОКАТИ

I. Общи положения

За преодоляване противоречивата практика и недопускане на нарушения на разпоредбите на Закона за адвокатурата (ЗА) при извършване на процесуално-следствени действия, засягащи адвокати, стриктно следва да се спазват правилата, залегнали в чл. ЗЗ от ЗА и по-конкретно:

Чл. 1. Неприкосновени са адвокатските книжа, досиета, електронни документи, компютърна техника и други носители на информация и те не подлежат на преглеждане, копиране, проверка и изземване независимо от местонахождението им. Не може да се иска достъп до клиентски сметки или информация за тях.

Чл. 2. Не подлежи на преглеждане, копиране, проверка и изземване и не може да бъде използване като доказателство кореспонденцията между адвоката и неговия клиент без оглед на начина, по който се осъществява, включително и по електронен път.

II. Задължения на органите на досъдебното производство във връзка с упражняване на професионалната дейност на адвокатите

Чл. 3. Адвокатът не може да бъде разпитван в каквото и да било процесуално качество относно разговорите и кореспонденцията му с клиента, разговорите и кореспонденцията му с друг адвокат, за делата на клиента, както и за каквито и да било факти и обстоятелства, които е узнал във връзка с осъществяваната от него професионална дейност за защита и съдействие на клиента.

Чл. 4. По време на среща между адвоката и задържан под стража или лишен от свобода клиент разговорите между тях не могат да бъдат подслушвани или записвани. В тези случаи се допуска само наблюдаване на срещите.

Чл. 5. В случай на задържане на лице, което желае да се ползва от служебен защитник, дежурният служител следва да отрази обаждането си до адвокатския съвет в специален дневник.

Чл. 6. На задържаното лице и неговия адвокат следва да се предостави възможност за среща насаме в отделно помещение.

Чл. 7. Достъпът на задържаното лице до адвокатската помощ - от упълномощен адвокат или от такъв по реда на Закона за правната помощ, се осъществява в отделно помещение незабавно след задържането му. Незабавно означава не по-късно от 2 часа след задържането. Адвокатската помощ следва да се осигури още при провеждането на първия разпит на задържаното лице.

Чл. 8. На адвоката следва да се осигури незабавен достъп до задържаното лице в рамките на 30 минути след явяването на адвоката на мястото, където се намира задържаният.


III. Действия по разследването и други процесуални действия, които органите на досъдебното производство могат да извършват спрямо адвокати

Чл. 9. Разрешение за претърсване на кантора на адвокат може да бъде поискано от съда само в случаите, когато са налице достатъчно данни, че самият адвокат е участвал в извършване на престъпление.

Чл. 10. В искането до съда за разрешение за претърсване на кантора или жилище на адвокат, както и в протокола за извършеното претърсване в тях, задължително се посочва, че се отнася за адвокатска кантора или жилище на адвокат.

Чл. 11. Когато бъде представен за одобрение от съда протокол за претърсване на адвокатска кантора или жилище на адвокат, в протокола изрично се отразява обстоятелството, че се отнася за адвокатска кантора или жилище на адвокат.

Чл. 12. Специални разузнавателни средства по отношение на адвокат могат да бъдат искани и използвани само в случаите, когато има достатъчно данни, от които може да се направи обосновано предположение, че адвокатът сам или в съучастие с други лица е извършил престъпление. В искането за разрешаване на използването на специални разузнавателни средства изрично се вписва, че ще бъдат приложени по отношение на адвокат.

Чл. 13. В случай че в рамките на експлоатирано СРС бъде записан разговор на адвокат с негов клиент или разговор с друг адвокат, в които се съдържа информация, отнасяща се до упражняване на правото на защита на клиент, не се изготвя ВДС, освен ако информацията не съдържа данни за престъпна дейност и на самия адвокат.


IV. Дисциплинарни мерки

Чл. 14. В случай, че определеният от адвокатския съвет служебен защитник не се яви в разумен срок, разследващият орган може да се обърне към адвокатския съвет за ангажиране на дисциплинарната отговорност на адвоката.


Допълнителна разпоредба

Разпоредбите на настоящата инструкция се прилагат и по отношение на младшите адвокати и адвокатските сътрудници в случаите, регламентирани в Закона за адвокатурата.


Заключителна разпоредба


Настоящата инструкция се издава на основание чл. 138, т. 4 от Закона за съдебната власт.

 




ГЛАВЕН ПРОКУРОР НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ